Recenze objektivu Sony FE 35/1,8

Publikoval on / 0 Komentáře

Kultovní ohnisko v kapesním provedení pro každý den.

Když se zeptáte fotografů, které ohnisko objektivu by si vzali jako jediný na svatbu, reportáž, portrét nebo street, tak většina odpoví, že by si vzali pevnou “pětatřicítku”. 

Objektivů s 35 mm (FF) ohniskem je s bajonetem na Sony více než dost a každý si přijde na své. Podle své chuti, financí nebo potřeb.

Je zde škála objektivů od malých, cestovních  se světelností  2,8 až po epický,  světelný  objektiv Zeiss Distagon 35/1,4, který si zamiluje snad  každý z nás pro jeho specifický až filmový look. 

Sony na trh loni uvedlo dalšího člena z rodiny 35tek. Tím je Sony FE 35/1,8. Ten má dle mého naprosto všestranné použití vzhledem k rozměrům a velmi kvalitnímu výstupu. 

Perfektně tak doplňuje svatou trojici 35,55,85mm, vše ve světelnosti 1,8.

Co od něho očekávat…? Řekl bych, že za cenu cca 18 000,- pokud zrovna nevychytáte cashback nebo Alpha days, získáte naprosto všestranný a lehký objektiv s výborným výstupem a světelností. 

Technické specifikace najdete na každém e-shopu. Proto vám zde zkusím sepsat mé hodnocení, pocity a proč mám tento objektiv ve výbavě.

Kompaktní rozměr a váha – 280g – pro mě jedna z nejdůležitější faktorů při výběru objektivu. Vzhledem k handicapu a úchopu v ruce mám raději spíše menší, lehčí objektivy. Jsem u nich jistější. Mnohdy ale záleží co zrovna fotím. Jestli 2h nějaké portréty, pár minut detaily nebo mám foťák na krku celý den při reportáži nebo toulkami městem. Tady je pro mě tato malá 35ka naprostým favoritem. 

Ostrost, rychlost – zase trochu zmíním své fyzické problémy při focení. Když mohu, rád si vybírám objektiv,  který mi může pomoci rychlým ostřením a 100% zaostřením třeba při reportáži. Tady opět 35ka vede a je na ní spolehnutí. Co se hodně řeší, je bokeh a kresba. To je pro mne tak subjektivní věc, že to asi nemá smysl řešit a plácat se v tom. Mě objektiv za danou cenu naprosto vyhovuje a když potřebuji něco s větším wow efektem, sáhnu po 35/1,4 Distagon.

Ale zcela na rovinu přiznávám, že tuto zmíněnou 35/1,8 mám na foťáku neustále pro její kompaktní rozměry a spolehlivost. A víte jak se to říká – nejlepší foťák je ten, který má člověk u sebe.  To samé platí o objektivu. 🙂 

Minimální zaostřovací vzdálenost – takový bonus – 23 cm – což je vlastně nejkratší ostřící vzdálenost ze všech AF Sony 35mm objektivů. Makro to sice není, ale dají se s ním udělat celkem hezké detaily. 

Abych to celé shrnul. Pokud máte rádi 35mm ohnisko a chcete malý, lehký objektiv, který je rychlý a má kvalitní výstup v ceně do 20 000,-, zamilujete se! Hned! 🙂

EDIT 13.1.2021 – dnes Sony uvedlo novinku, FE 35/1,4 GM o které třeba někdy příště nebo na videu Honzy Tichého zde

Ano, nové GM 35/1,4 je aktuálně na špici v dané kategorii 35mm, ale za cca 2x ceny a 2x váhy.

Proto je Sony FE 35/1,8 jeden z mých nejoblíbenějších objektivů vůbec.

Můžete jej zakoupit třeba na Megapixelu zde