Hanbike aneb Svoboda na kolech

Publikoval on / 0 Komentáře

Sport mě nikdy moc nelákal. Respektive jsem nenašel odvětví, které by mě bavilo, ve kterém bych vynikal. Díky handicapu a operacím páteře byla moje fyzická aktivita dost omezená a nebo mi prostě sporty nešly – basketbal, florbal.

Asi 3 roky nazpět jsem začal pokukovat po jízdě na kole – handbike – různé druhy těchto speciálních kol.

Moje srdeční značka aktivních vozíků a kompenzačních pomůcek QUICKIE přišla na trh s novinkou, speciálním adaptérem, který se připnul ke stávajícímu vozíku a vytvořil se speciální hybrid – handbike s možností elektrického pomocneho pohonu, různého nastavení a možností… Jeho cena byla a je nasazena strašně vysoko!

I přes to jsem to chtěl alespoň vyzkoušet, co co kdyby náhodou mi to sedlo. Domluvil jsem se tedy s firmou, regionální zastoupením, jestli bych si handbike adaptér mohl zapůjčit!

Byl jsem v pořadníku a konečně jsem se dočkal, mohl jsem si adaptér zapůjčit na víkend! Byl to zvláštní pocit, byl jsem dost nervózní a měl jsem strach… co následovalo poté změnilo můj život od základu.

Když jsem poprvé “šlápl” do pedálu, hned v první zatáčce jsem kolo s vozíkem otočil na bok! Ale smál se a měl radost, fakt! I moje vlastní žena se mi smála! Začal jsem totiž prožívat radost z nového druhu pohybu. Žena na koloběžce, já na kole, projíždíme Olomoucí. Pohoda, vítr, sluníčko, rychlost a pohyb, kdy mohu zapojit celé tělo. Toto byl vyplněný sen.

 

Na druhý den jsem se nemohl vyhrabat z postele. Bolelo mě celé tělo, celý člověk, každý sval! Parádní pocit! Konečně aktivita, při které můžu dělat něco pro sebe, své tělo a ještě si to užívat! Bylo jasno! Ale ta cena… Co budu dělat? Bylo přede mnou veliké dilema – sehnat finanční prostředky, sponzory, pomoc VS moje práce a případný střet zájmů – to jsem nechtěl – asi jsem příliš zodpovědný…

Vytvořil jsem si transparentní účet, vymyslel název projektu – svoboda na kolech – ten název totiž vypovídá o všem! Založil výzvu na Facebooku a přemýšlel co bude dál… Zvládnu vybrat tolik peněz? Najednou se začali ozývat kamarádi, každým dnem chodily peníze na transparentní účet, lidé chtěli pomáhat – super!

Vůbec jsem nechápal, že tolik lidí se chce zapojit, pomoci a podpořit můj projekt. Vycházely články, psalo se o mě, vysílalo v regionální televizi. Během 14 dnů se získalo 50% cílové částky a kolo mohlo jít do výroby – pořád jsem tomu nemohl uvěřit!

Ale aby to nebylo jen růžové, samozřejmě se našlo pár odpůrců či negativních ohlasů. Nebylo to jednoduché, na druhou stranu jsem potkal spoustu skvělých lidí, nových přátel s kterými jsem ve styku dodnes! Zapojilo se spousta jednotlivců, firem, dokonce se zorganizovalo i pár akcí – skvělá dražba bot Prestige v restauraci Entrée.

Účastníci  extrémního závodu 1000 mil mne v loňském roce svými výkony také podpořili!

Splnil se mi sen! Vlastní handbike dorazil začátkem  srpna 2017! Měl jsem hroznou radost a začal plánovat, kam všude pojedeme. Jezdil jsem pořád, během dvou měsíců jsme společně s rodinou najeli 500 kilometrů! O tom bych si mohl nechat dříve zdát… Já, který mám občas problém otevřít PET láhev jsem za jedno odpoledne ujel 45km!

Mám před sebou spoustu plánů, nových cílů! Uvidíme, jak se mi to podaří splnit. Každopádně chci, aby projekt Svoboda na kolech stále existoval a třeba i motivoval další lidi k tomu, aby začali s handicapem sportovat.

Je potřeba poděkovat všem, kteří pomohli či stále pomáhají k tomuto snů, splnění výzvy – všechny je najdete v sekci podporují mě.

Děkuji!