Objektivy Sony FE 24, 40, 50 G – 3v1 nejen pro cestovatele

Publikoval on / 0 Komentáře

Sony tento rok opravdu jede… Tolik nových objektivů za poslední dobu, to jsem dlouho nezažil! A to je teprve první půlka roku. Jen pro přehled – aktuálně vyšlo několik objektivů nejvyšší řady – GM 35/1,4 , GM 50/1,2 a širokoúhlá novinka Sony FE GM 14/1,8. To Sony jako Jing a Jang doplnilo trojicí malých, skladných, pevných objektivů ideálních pro cestování nebo na každodenní nošení někde v kapse, tašce.

Ohniska 24, 40, 50 milimetrů, kompaktních rozměrů, nízké váhy a vlastnosti G objektivů jsem měl možnost nyní na chvilku zkusit a sepsat pár postřehů z jejich užívání. Neberte to, prosím, jako recenzi. Spíše jako nezávislý názor, pohled uživatele a fandy.

Vyberte si ohnisko, na které máte zrovna chuť 

Mám rád, když kromě GM objektivů je na výběr z odlehčených, kvalitních variant na cestování nebo třeba street. A právě zde se to Sony vyplnilo na jedničku. Umí zareagovat na konkurenci a to je dobře. 

Sony FE 24/2,8G

Sony FE 40/2,5G

Sony FE 50/2,5G

Mají toho opravdu hodně společného. Identický rozměr 68x45mm, váhu od 162 do 174g, sedmilamelovou clonu, dva lineární motory, clonový kroužek, de-click tlačítko a nechybí ani nastavitelné tlačítko nebo 49mm závit na filtry, který je u 40 a 50G zajímavě řešený – je totiž jak na objektivu, tak i na samotné sluneční cloně.

FE 40 a 50/2,5 objektivy jsou naprosto totožné – čočka z ED skla,  stejná sluneční clona, světelnost a pokud je položíte vedle sebe, nerozeznáte je a musíte pátrat podle nápisů.

FE 24/2,8 je přeci jen krapet jiná – sluneční clona, chybí ED, trochu jiné optické vlastnosti, světelnost 2,8.

Když na velikosti záleží

Ano, v poslední době mám pocit, že Sony jede toto heslo a snaží se vytvářet objektivy, které jsou weight&size friendly a přitom mají skvělé optické a výstupní výsledky. Nenamítám proti tomu absolutně nic neb sám tuto filozofii propaguju kvůli svému handicapu a zdravotnímu omezení. Když včera vystřelilo Sony FE GM 14/1,8 a má pouhých 460g, trochu mě zamrzelo, že jsem loni kupoval skoro 2x těžší širokoúhlý objektiv jiné značky kvůli zakázkám.. 🙁 Pokud GMko vyplní veškerá očekávání, bude skvělé a trochu mě mrzí, že jsem si na něj nepočkal.

Ale pojďme zpět k mini trojce. Když si sečteme váhy všech tří ohnisek, dostaneme se na 509g a pokud při cestování, kvůli zádům řešíte každý gram, tohle se vám prostě vyplatí. Zbyde vám tak prostor na další objektiv – světelný nebo třeba tele.

Já jsem do 6l břašny dal s lehkostí tělo s 40mm, vedle v přepážce měl 50 a 24mm a ještě by se v pohodě našlo místo na další sklo nebo věci, telefon. O váze na rameni, krku ani nemluvím. Tohle je prostě boží. Objektivy na těle foťáku sedí v pohodě, dostatek prostoru na prsty, clonový kroužek se drží fajn. Přiznám se, že menší objektiv by mi už dělal trochu problém skrze držení, úchop. Za mně tedy z pohledu kompaktnosti absolutní strop. Pokud navíc vlastníte kompaktní tělo Sony 7C, musí to vypadat hrozně dobře, uceleně a cestovní gear jak víno!

Optická kvalita, rychlost, G standard

Vývoj jde dopředu a neustále se vyvíjí lepší a lepší věci. To je taky asi jeden z důvodů, proč sledovat trendy, novinky, zkoušet, porovnávat a pak (bohužel:))) ) kupovat. Když jsem si tuto mazlivou trojku půjčoval, šlo mi hlavně o 40mm ohnisko, které je nejblíže oblíbené 35 a zároveň se blíží 50ce. No, ale na test jsem obdržel všechny objektivy jako set, tak by byl hřích je nezkusit. 

Přiznám se, že nejméně mi sedí 24mm.. ale nejde tolik o konkrétní objektiv.Spíš ohnisko, které mi nesedlo ani u Sony FE GM 24. U 24/2,8G se hůře koriguje zkreslení, které je docela výrazné. Navíc pro tyto objektivy není prozatím podpora profilů v Ligtroomu, takže jsem se u některých fotek trochu zapotil s rovnáním a stejně jsem s tím nebyl úplně ok. Což jde vidět i z některých fotek. Ale rovnání nesnáším a není to moje silná stránka, přiznávám. 

40 a 50 G už jsou pro mně jiná káva a hrozně fajn se mi s nimi fotilo. Hlavně teda s 40mm, ale i 50 G mile překvapila. Pokud nepotřebujete světelný objektiv, nízkou HO, ve většině případů si naprosto vystačíte s f 2,5. 

Jasně, není to GMko, ale na street, pohodové foto, rodinky, cestování, reportáž za mne naprosto vyhovující. A za cenu pod 20 000,- a pod 200g prostě fajn.

Bokeh je fajn, jemný, hezčí než u FE 35/1,8, objektiv ostrý, rychlý s minimem aberace. Vinětace na nižší cloně tady samozřejmě je, ale někomu nevadí a dá se odstranit jedním kliknutím v počítači. Rozhodně neberu jako handicap. 

Close up fotky se s 40 a 50mm dají dělat fajn, protože oba objektivy mají celkem malou min. zaostřovací vzdálenost. U 24mm to samozřejmě díky prespektivě není to pravé ořechové.

24mm – 18cm

40mm – 25cm

50mm – 31cm

Komu udělá radost, poslouží? 

Pokud cestujete, máte malý rozpočet, začínáte nebo prostě chcete mít lehký, malý, nenápadný a přitom kvalitní objektiv, pak právě pro vás je tato trojice určena. Nové lineární motory, kvalitní optický výstup a kompaktní rozměry mluví ve prospěch tohoto komba objektivů od Sony. Ano, máme tady konkurenci +- podobnou,  ale mě osobně dělají největší radost nativní Sony skla, protože to prostě „sedí“. 

Kdybych zrovna nešetřil, určitě bych si pořídil zmíněnou 40ku, protože je to za mne naprosto perfektní street objektiv.  

Díky Sony za možnost

Objektivy zakoupíte na Megapixelu

Ukázky fotek: