Sony FE 35/1,4 GM – král je mrtev, ať žije král!

Publikoval on / 0 Komentáře

Historie 35mm objektivů pro Sony.

Jak už titulek lehce napovídá a zmínil jsem se v předchozím článku zde, 35 mm objektivů pro bajonet Sony FE je opravdu celá řada a může si vybrat každý podle možností a potřeb. V poslední době hodně slýchávám názor, že kdyby si fotografové měli vybrat jedno ohnisko – zejména ti svatební, portrétní, reportážní… Vyberou si právě 35 mm pro jeho univerzální využití ohniska se kterým se dá zvládnout téměř vše. 

Musím s tímto názorem naprosto souhlasit, sám to takto mám. Ale nepřišel jsem na to samozřejmě hned a tato cenná zkušenost mě stála trápení s 24 mm…:)))) Když to ale vezmu do hloubky, tak jsem dříve (APSC) měl nejoblíbenější ohnisko 23 mm, což je vlastně zmíněných 35 mm na fullframe. 

A i nyní mám 35mm objektiv na foťáku nasazený neustále. 

Sony FE 35/1,8 je pro mne univerzál na většinu každodenního focení – takový foto zápisnik everyday.

35/1,4 GM jako nástupce oblíbeného Distagonu?

Kromě 35/1,8 jsem miloval a pořád ještě mám moc rád Zeiss Distagon 35/1,4 pro jeho specifickou kresbu, takový analog look. Dokonce jsem jeden kousek chvilku vlastnil a myslel jsem si, že nic lepšího nepřijde. Byl boží, ale měl pro mě několik negativních vlastností, které jsem se snažil překousnout a vyvážit jeho výstupem. Co mi nesedělo? Byla to pro mne trochu vyšší váha, velikost a nevyváženost objektivu, kdy foťák s objektivem přepadával dopředu a na celodenní focení to nebylo nic příjemného. Také měl své rezervy ve vykreslení u fotoaparátů s vyšším rozlišením.

Když jsem se doslova 5 min. po 12. dozvěděl, že vyšel Sony FE 35/1,4 GM, v očích se mi objevily jiskřičky a srdce mi zaplesalo radostí! 

Říkal jsem si, že tohle sklo nebude nic pro mě, protože většina GM skel bývá těžší. Pak jsem viděl technické specifikace a bylo vymalováno. Prostě ho musím alespoň vyzkoušet! Podle různých recenzí, videí na YouTube šlo na první pohled vidět, že jde opravdu o povedený kousek a lze o něm tvrdit, že je nástupcem zmíněného Distagonu, který byl 35mm králem cca 7 let a pro mnohé lidi i králem zůstane. To je bezpochyby. Ale vývoj jde dopředu. Když mi objektiv přišel na testování, pustil jsem se do recenze a začal psát poznámky postupně.

Rozměry, váha, kompaktnost s prvky GM.

Nová 35ka perfektně zapadá do GM rodiny. Kvalitní zpracování, balení, ovládací prvky, které známe u této TOP řady.

Co se mi moc líbí, je malá sluneční slona, která je navíc pogumovaná, takže pokud objektiv stojí na stole klidně i s foťákem clonou dolů, foťák se ani nehne. Navíc clona není nijak extrémně veliká, takže se objektiv hezky vleze do menší brašny. Přitom svůj účel plní. 

Taky se mi líbí velikost a zpracování ostřícího prstence, který sice nepoužívám, ale z ergonomického hlediska zde nemám co vytknout a vše mi dává smysl. Když se kvalitní zpracování spojí s kompaktními rozměry 96mm x 76mm, váhou 524g, a průměrem filtru 67mm, vzniká opravdu zajímavě zpracovaný objektiv.

Optické vlastnosti, rychlost ostření.

Objektiv jsem měl půjčeny na týden, abych vyzkoušel jeho vlastnosti a potvrdil nebo vyvrátil fakta, které se objevily v recenzích a reviews na internetu.

Objektiv ostří opravdu rychle a přesně. Oproti Distagonu je zde znát vývoj 7 let. O rychlost se starají dva lineární motory XD (extreme dynamic). Kontrast je zde velmi fajn, typický pro řadu GM. Bokeh je pěkný, jemný a pravidelný – pokud bereme v potaz světla v pozadí. Aberace je zde zcela minimální. I když ruku na srdce – kdo toto opravdu tolik řeší? V dnešní době, kdy máme softwary, které nám pomůžou skoro se vším.

V protisvětle se chová dobře a díky vysokému DR posledních modelu Sony lze z fotky dostat opravdu maximum. Co se mi moc líbí, že je zde moje oblíbené ohnisko, které nemá problémy s vykreslením detailů i na tělech s více megapixely – at žije GM! GM objektivy by měly údajně zvládnout vykreslit detaily až do 100mpx!!!

Pro příznivce hvězdiček a světel, dělá tohle GMko 22 cípé hvězdy díky 11 lamelám… ale osobně tyto věci příliš neřeším a na hvězdičky nejsem.

Co ale řeším je minimální zaostřovací vzdálenost. Ta se zde uvádí 27 cm. Není to sice jako jeho menší brácha 35/1,8… I přes to to není vůbec špatná hodnota a na focení detailů – třeba na svatbě si užijete kombinaci hezkého bokehu a wow hloubku ostrosti. Za mne jednoznačně palec nahoru.

Chcete ho? Chci ho! 

Věděl jsem to hned po jeho vydání, že nahradí Distagon, ale potřeboval jsem si vše ujistit a taky trochu obhájit cenu. Přeci jen jde o velkou investici. Cena není sice úplně nízká, ale když si vezmete v potaz vlastnosti GM, rychlé a přesné ostření, kontrast, pěkný bokeh a do toho přimícháme nízkou váhu, světelnost-hloubku ostrosti, kompaktní rozměry, dostaneme fantasticky objektiv, který vás nezklame v žádné situaci a bude dlouho sloužit. Ono ani 7 let starý Distagon nestojí nový zrovna málo, takže cena nového Sony 35/1,4 GM mi přijde zcela adekvátní tomu, co vám nabídne.

Děkuji tímto Sony za půjčení – užil jsem si to.

Objektiv a další skvělé věci nakoupíte na Megapixel 

Ukázky fotek