NANLITE – budiž světlo!

Publikoval on / 0 Komentáře

Fotit přirozeným světlem je pro každého fotografa asi ta nejlepší, nejpřirozenější a nejjednodušší varianta. 

Ale někdy… Někdy to prostě nejde, světelné podmínky nejsou ideální a je potřeba si pomoci, dosvítit, podtrhnout atmosféru nebo být kreativní. Na trhu je samozřejmě hrozně moc možností, jak toto vyřešit. Systémové blesky,  studiové záblesky, záblesky s led čipem, bla bla bla.. 

Hlavně, aby svícení bavilo.

OK, Ale co když nemám ateliér, ke svícení nemám vztah a chci to mít co nejjednodušší a nejpříjemnější? Prostě mě blesky a svícení moc nebaví! Pak je tady varianta stálých led světel značky Nanlite. Zrovna tuto značku jsem sledoval několik měsíců a rozhodoval se co si pořídit, aby mě to neštvalo a práce s umělým světlem  byla alespoň trochu fajn a bavila mě.

Ono to totiž není vůbec žádná sranda! Jako blýskat a různě svítit dokáže skoro každý, ale pak to taky musí trochu vypadat, že jo! A celý ten proces chystání, nastavování, zkoušení, samotného focení a pak zase balení a schovávání všech věcí mě prostě hrozně irituje. Nehledě na to, že při mém fyzickém handicapu je tento celý proces pro mě docela složitý, namáhavý a zdlouhavý. Proto opravdu nemám rád svícení! Prostě NE.

Ale s tímto přístupem bych si brzy zavřel dveře do dalších kategorií focení, což může být škoda…Hlavně v této nelehké době.

Proto jsem loni vybíral, které světla vybrat a kontaktoval Focus Nordic, který v ČR a SK zastupuje mmj. i značku Nanlite. Abych zjistil, zda to bude to pravé ořechové. 

A nakonec i bylo!

Protože byl loňský rok skrze zakázky takový všelijaký, prozatím jsem si pořídil dva typy světel. Forza 60 Bi-Color a trubicové Pavotube II 6C.

NANLITE PAVOTUBE II 6C
NANLITE FORZA 60 BI-COLOR

Produkty této značky si sice drží nějaký svůj cenový standard a někomu můžou přijít předražené, ale musím uznat, že cena zde odpovídá kvalitě.

Provedení

Provedení a celkově balení je zvládnuté na jedničku! Už když vám přijde samotný produkt, je super zabalený, nic nenechávají náhodě. Krabice, veškeré obaly a balení světel jsou podle mého na velmi dobré úrovni. To samé platí o samotném zpracování světel, použitém materiálu. Nic nevrže, vše drží na svém místě.

Opravdu zde naprosto platí – co si zaplatíte, to dostanete. 

Protože jsem ještě pořádné nevyzkoušel Forzu 60, prozatím se rozepíšu spíše o menší Pavotube variantě. 

Mimochodem – fajn recenzi na Forzu 60 natočil Honza Tichý – odkaz

Pavotube II 6C – skvělé světlo do kapsy

Toto světlo mám asi zatím nejraději. Pořídil jsem si dva kusy, abych mohl experimentovat s plným barevným RGB spektrem a nastavením a tvořit tak víc barevných možností. Světlo je opravdu šikovné, kompaktní a poskytuje překvapivý výkon. Ovládání má Pavotube fajn a nikterak složité.  

BARVY A VĚRNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ

Pavotube řada nabízí opravdu širokou škálu nastavení a možností. Kromě klasického nastavení zde nalezneme i světelné efekty, přednastavené presety, které jsou super pro videomakery pro vytvoření atmosféry během natáčení produktovek nebo lifestyle videa.

Za zmíňku stojí – efekt pohotovostního majáku sanitky nebo policejního auta, plamenu ohně (světlo svíčky), blýskání během bouřky, SOS signálu, výbuchu, svařování, záblesku z fotoaparátu a dalších. Tyto efekty je navíc možné upravovat a přizpůsobit podle vašich momentálních potřeb. Díky jednoduchému ovládání efekt spustíte jedním tlačítkem.

Dále si můžeme upravit teplotu od 2700K až do 7500K a barevné RGB spektrum  s 360 statickými barvami. V režimu HSI je dále možné nastavit přesný barevný odstín, saturaci a intenzitu tak, jak potřebujete.  Vše vidíte na displeji. Samozřejmě nechybí ani intenzita světla v procentech. 

Díky možnosti si přizpůsobit zelenou a purpurovou barvu se z tohoto prcka stává naprosto plnotučné světlo pro široké použití. Nanlite se u svých světel pyšní tím, že jejich světla mají velmi věrohodné barevné spektrum.

Zde udává hodnoty 95 (CRI) a 97 (TLCI).

MALÝ, ALE ŠIKOVNÝ

Člověk by řekl, že při při rozměrech 25x39x38mm je světlo spíš taková sranda na takové to domácí svícení, dosvícení malých produktů. Ale vůbec bych ho nepodceňoval! Výkonu má na svou velikost a váhu 260g celkem dost. Dokonce jsem viděl, že se dá využit i venku na doladění portrétů – samozřejmě za předpokladu malého  světla venku. S vyšším světlem v okolí samozřejmě klesá účinnost tohoto světla.

MÍRA OSVĚTLENÍ

 • 2700 K: 0,5 m − 572 Lux; 1 m – 149 lux; 2 m – 39 Lux
 • 3200 K: 0,5 m – 644 Lux; 1 m – 168 lux; 2 m – 44 Lux
 • 5600 K: 0,5 m – 702 Lux; 1 m – 183 lux; 2 m – 48 Lux
 • 6500 K: 0,5 m – 711 Lux; 1 m – 186 lux; 2 m – 48 Lux
 • 7500 K: 0,5 m – 688 Lux; 1 m – 174 lux; 2 m – 45 Lux

O napájení se stará interní baterie 3.7V / 2.200mAh, která vydrží při plném výkonu cca hodinu svícení. Na 50% výkonu pak cca 4 hodiny. Baterii lze nabíjet přes USB-C konektor. Přes něj lze celé světlo rovněž napájet prostřednictvím powerbanky. Díky USB-C můžeme aktualizovat i FW přístroje.

Pouzdro světla je opatřeno výkonnými magnety, takže můžete světlo různě přichytit na kovové zábradlí, plochy a podobně. V balení také naleznete kovové destičky, které v kombinaci se zabudovanými magnety umožní připevnění PavoTube II 6C téměř kdekoli.  Nechybí ani 1/4“ závit na stativ a všemožné objímky.

Kromě standardního obsahu balení je k PavoTube II 6C možné použít příslušenství určené k modelům PavoTube 15C / 30C a lze dokoupit i další příslušenství, které povýší použití tohoto skvělého světla na další úroveň:

 • Klapky s voštinou
 • Podvodní pouzdro (odolné až do hloubky 20m)
 • Bateriový grip
 • Stativ využitelný i jako grip
 • Držák do sáněk blesku
 • Objímka pro upevnění na libovolný stativ se standardním 1/4 závitem

Světla NANLITE pro ČR dodává Focus Nordic. Můžete je zakoupit například i na Megapixelu.

UKÁZKOVÉ FOTO