Sony FE 24-70/2,8 GM II all in one bez kompromisů

Publikoval on / 0 Komentáře

Na rovinu se přiznám, že nejsem úplný fanda  zoomových skel a mám raději pevné, světelné a lehké objektivy. Opticky mě nikdy nezklamaly a většinou nejsou ani tak veliké. Respektive si vyberu takový, který mi vyhovuje.

Samozřejmě bych ale lhal, kdybych tvrdil, že žádný zoom ve své výbavě nemám. Mám širokoúhlou variantu na architekturu od Sigmy 14–24/2,8, protože v době kdy jsem tento objektiv pořizoval, ještě nebyla pevná GM 14ka od Sony. Dále mám teleobjektiv Tamron 70-180/2,8 kvůli váze a komfortu při mém handicapu. Právě komfort je při mém focení a tvorbě velmi důležitý a vlastně odráží i výsledky. Protože pokud se cítím dobře, komfortně a bez obav objektiv udržím, tak se mi fotí lépe, mám méně odpadu a celkově je to pro mě příjemnější. Nyní bych už možná koukal po 70-200/2,8 GM II od Sony.

Oba tyto zoomy jsou fajn, ale mají určité kompromisy právě kvůli váze.

Kdybych si mohl vybrat, ideálně bych měl všechny skla od Sony, protože nativní objektivy prostě fungují na jedničku a je na ně vždy spolehnutí.

Dlouho jsem taky zvažoval nějaký zoom, univerzální pokrytí ohniskové vzdálenosti. 

Sony 24-70 GM první generace byl na mě příliš velký a těžký, takže jsem vyzkoušel lehkou alternativu od Sigmy 28-70/2,8 pro bezzrcadlovky. 

Jenže ty prokleté 4 mm člověku ve finále docela chybí. Možná si řeknete, že to nic není, ale pokud si tento objektiv chcete vzít na reportáž, ale i focení architektury, tak zde každý milimetr hraje velkou roli.

Sigma byla super, ale limitovala mě tou dolní hranicí rozsahu… Když Sony představila pokračovatele GM 24–70/2,8 s přívlastkem II, nejdříve jsem byl úplně v klidu. Pamatuju si, že jsem byl zrovna někde pryč a neměl jsem ani pořádně čas sledovat všechny recenze nebo video od Alpha ambasadora Honzy Tichého. Říkal jsem si, proč vydali další model stejného objektivu, když to vypadá skoro stejně… No, ale pekelně jsem se mýlil! Hned vám sepíšu proč a věřte nebo ne – nejde o žádné marketingové kecy!

Ten objektiv je absolutně dál a pokud jste někdy měli, zkusili 24-70/2,8 GM mk1, tak vás dvojka příjemně překvapí.

Nejdříve jsem si objektiv osahal, vyzkoušel, abych věděl, zda má smysl. Přeci jen jde o nejvyšší řadu GM a zoom v této kategorii není levná záležitost. 

Obavy však trvaly jen chvilku – před pípnutím platebního terminálu a do chvíle, než jsem se podíval na první “vážné” fotky z cest. 

Od té doby jsem změnil názor na zoom objektivy. Teda hlavně ty, které mají ve svém názvu kouzelnou formulaci GM.

Optika

Celá soustava se skládá z 5 asférických členů, včetně dvou typu XA, dvou ze skla ED a dvou ze skla Super ED. Díky této konfiguraci je objektiv schopný hlubokého a jemného rozostření při cloně f/2,8 v celém rozsahu zoomu.

Dva členy v soustavě jsou opatřeny antireflexní nano vrstvou druhé generace, která potlačuje odlesky a vícenásobný obraz. Mechanismus plovoucího zaostřování reguluje chromatickou vadu, astigmatismus, zkreslení a vadu koma při všech ohniscích a hodnotách clony. O autofocus se starají 4 lineární XD motory. S kompatibilními těly podporuje tento objektiv snímání při 30 snímcích za sekundu. Clona je 11lamelová a její ovládání bylo kompletně přepracované, díky tomu podporuje plný výkon sledování AF i při snímání s vyšší clonou. 

Minimální zaostřovací vzdálenost dosahuje 0,21 m při ohniskové vzdálenosti 24 mm a 0,30 m při ohniskové vzdálenosti 70 mm, a to s maximálním zvětšením 0,32x. Takže je objektiv vhodný i na skoro makro, focení detailů na svatbě, produkty.

Manuální ostření má lineární odezvu a díky opakovatelnosti pozice zaostření usnadňuje použití s follow focus.

Co se změnilo?

Nejdůležitější změnou a pro mě doslova GAME CHANGER, resp. LENS CHANGER je za mě váha a velikost.

Délka objektivu (bez clony) je nyní 119,9 mm což je o více než 1,5 centimetru méně než má jeho starší a větší brácha. Ok, možná si člověk řekne, že 1,5  cm v brašně nepozná. Proč ji zmiňovat… A jo – pořád je relativně větší. 

Ale co váha? Tady už je rozdíl celkem zásadní a donutil mě přemýšlet, jestli si novou 24-70 nepořídím.

695 gramů vs 886 gramů staršího bráchy je sakra znát! Ať už v tašce, batohu nebo při celodenním focení v ruce, na krku. 

Všeobecně mám rád objektivy do 700 gramů. Ideál samozřejmě méně. Ale 695 gramů za objektiv, který vám může teoreticky nahradit čtyři pevné objektivy a navíc zde máte optickou kvalitu řady GM je prostě šílenost. Ale skvělá!

Velikost filtrů zůstává stejná – 82 mm.

Co přibylo?

Nová sluneční clona, jakou známe z nových GMek 35,50. Tady navíc přibylo i  okénko, dvířka na filtry. 

Na těle objektivu nově najdeme clonový kroužek, dvě programovatelné tlačítka – podle toho, jestli fotíte na výšku nebo šířku. 

Co je zcela nové, jsou nové přepínače.

Jedním z nich je IRIS LOCK, což je zamykání clonového kroužku. Ne všem totiž vyhovuje ovládání clony na objektivu. Zrovna mně se občas stává, že si omylem, na klíně změním clonu a raději clonu ovládám zadním rollerem. 

ALE POZOR, zámek funguje pouze v pozici A. Což je za mě trochu škoda.

Druhá vychytávka je volba “tuhosti” při zoomování, kde si můžete zvolit jak moc těžko se objektiv vy-za-souvá. Tuto funkci mohou ocenit nejen lidé se špatnou motorikou, handicapem rukou. 

Jak se s ním fotí? 

No, co vám budu povídat. Je skvělý! Ostrý, rychlý, spolehlivý a s výstupem, kontrastem a vlastnostmi GM řady. Řekl bych a dokonce jsem i viděl porovnání s pevnými GM objektivy a rozdíly byly minimální. Když si odmyslíme pro někoho limitujicí clonu 2,8 -> vyšší ISO, máme v jednom objektivu all in one řešení 24,35, 50, 80 (skoro) mm. Navíc cílí i pro filmaře. 

K čemu ho používám? 

Poprvé píšu článek, recenzi, dojmy – vyberte si pro vás nejvhodnější termín – dva měsíce po zakoupení nějaké techniky. A je to celkem fajn. Člověk si utřídí myšlenky, vyprchá woow efekt a nasbírá zkušenosti a fotky. Přiznám se, že jsem objektiv sundal pouze jednou. Když jsem potřeboval vyfotit něco hodně širokého. Jinak je mi skvělým parťákem na všechny druhy focení. Jediné co jsem pořádně netestl, je portrét. Ale tady bych se vůbec nebál. Hlavně při ohnisku 70 mm, správné vzdálenosti a f 2,8 dokáže objektiv moc pěkně odpíchnout objekt od pozadí. 

Při mých foto toulkách, cestování a zakázce, kdy jsem fotil architekturu, město, street i reportáži jsem se na SONY 24-70/2,8 GM II mohl stoprocentně spolehnout a s výsledky byl vždycky spokojený. Pokud bych měl mít jedno sklo na všechno, bez jakéhokoliv zaváhání beru právě toto. Fakt!

Díky za to!

Objektiv můžete zakoupit na Megapixelu zde

Ukázky fotek