Sony FE GM 50/1,2 nejlepší z nejlepších

Publikoval on / 0 Komentáře

Padesátku musí mít rád každý

Snad ani neznám žádného fotografa, který by chvilku nevlastnil 50mm ohnisko. Ať už je to  25mm na ¾ snímači, 35mm na APSC nebo padesátka na FF. Je to jedno z nejpoužívanějších ohnisek kvůli perspektivě, zornému poli, které je nejblíže lidskému vidění. A na portréty je padina prostě must have – alespoň pro mě. Spolu s 35mm.

Sony arsenál pevných padesátek

Sony má letos pekelně našlápnuto a vytahuje nám z rukávu samá esa! Sony A1, GM skla 14/1,8, GM 35/1,4 o které jsem nedávno psal a nakonec i pořídil a nyní GM 50/1,2. Ta doplňuje širokou základnu pevných 50mm objektivů pro Sony. Jen pro připomenutí samotné Sony má několik nativních padesátek:

Zeissovské 55/1,8 a 50/1,4

Levná základní 50/1,8

Kompaktní G 50/2,4

Nová GM 50/1,2

Vybere si opravdu každý dle osobní preferencí – váha, kompaktnost, bokeh, look nebo cena. Samozřejmě zde máme i padesátky ostatních  výrobců – například Sigma.

Rozměry, váha, srovnání s Zeiss elitou

Protože mám zkušenosti s Zeiss objektivy, pokusím se o malé porovnání.

Ať už parametry nebo pocitové. Zde upozorním, že jde pouze o můj pohled. Kdokoli z vás to může vidět jinak.

Sám jsem vlastnil Sonnara 55/1,8 – úžasné malé sklo, rychlé, Zeiss barvy, prostě láska!! Pak zde máme legendární Planar 50/1,4 – velice ostrý objektiv se skvělým lookem. Prostě Zeiss. Jak si povede GMko se staršími bratříčky?

Rozměrem i váhou lze GMko přiblížit Planaru. Totožná váha 778g, obdobné rozměry.

Lepší sluneční clona, stejný závit na filtr 72mm, typické GM prvky – clonový kroužek, dvě programovatelné tlačítka atd. Z hlediska „skladnosti“ má Gmko dle mého lehce navrch.

 Sony FE 55mm f/1,8 ZA Sonnar TSony FE 50mm f/1,4 ZA PlanarSony FE 50mm f/1,2 GM
Délka objektivu71mm108mm87mm
Počet lamel91111
Min. zaostř. Vzdálenost504540
Hmotnost281778778
Průměr filtru 497272
Max. clona221616
Cena s DPH (Megapixel)26 990,00 Kč47 990,00 Kč59 990,00 Kč

Optické vlastnosti, rychlost ostření

Objektiv jsem měl půjčený zrovna ve chvíli, kdy jsem si pořídil bazarový Planar 50/1,4… Takže perfektní načasování pro porovnání. Ač nerad, Sonnara 55/1,8 jsem kvůli financím posunul dál. Nemuset to řešit, nedám nikdy!!!!!!!! Ta váha je prostě fajn. Nicméně jsem před koupí Planara vzal (těch 778g) na celodenní akci a vlastně díky handicapu – sedím, na popruhu foťák, který se mi opírá o klín, takže krk a záda nedostávají tak zabrat, jsem větší Planar koupil. Opticky je pro mne naprosto skvělý. Na portréty dokonalý.

Pojďme se ale vrátit ke GMku. Jak si vede?? No nebudeme chodit kolem horké kaše. Několikaletý vývoj oproti Planaru je prostě znát. Řekl bych, že se vylepšily všechny „neduhy“ a GMko je snad bezchybné.

Ostrost, rychlost – čtyři lineární motory XD (Extreme Dynamic), jemný bokeh, minimální „dýchání“ a jako  třešinka světelnost f 1,2 ve stejné hmotnosti jako je Planar 50/1,4. To prostě chcete!

Do toho GM a podpora fotoaparátu s vysokým rozlišením.

Nejlepší ze všech, ale ne pro všechny

A je to tady. Jsme skoro na konci. Uteklo to! Objektiv balím a jede zpět do Prahy. Podařilo se mi ho vzít na portrétní focení, reportáž a rodinné foto. Srším superlativy a líbí se mi, jak Sony uvažuje a jakým jde směrem. Protože ještě před pár lety bych si ani nepomyslel na to, že budu fotit s FF snímačem a objektivem 50/1,2 a že to udržím. Velmi živě si pamatuju moment – sedím s kamarádem na obědě a dává mi do ruky 5D mark IV se světelnou padinou a mě málem upadla ruka. Proto za mne velká poklona Sony.

Objektiv však není pro každého.. musí se Vám oplatit nebo na něho prostě musíte mít. 60 000,- není zrovna málo.

Jediná relativní věc, která je pocitová a za mne trochu bod dolů, že u Planaru se mi lépe pracovalo s podáním barev. Ale je to dost subjektivní  záležitost, kterou doladíte v editoru. Jinak za mne 1* – rychlý, ostrý, „kompaktní“ nabušený objektiv, který má skvělé výsledky a nezklame.

Kdo miluje padesátky, musí ho mít. Pro koho není toto ohnisko prioritou, pořídí si rozmanité jiný neméně dobrý objektiv ze Sony stáje. Já zůstanu u Planaru kvůli financím, ale třeba někdy.. až budu veliký kluk. :))

Děkuji tímto Sony za půjčení – užil jsem si to.

Objektiv a další skvělé věci nakoupíte na Megapixel 

Ukázky fotek