ŽIVOT S FUJIFILM

Publikoval on / 0 Komentáře

1,5 roku s FUJINOU….

Je tomu skoro rok a půl co fotím na techniku značky FUJIFILM. Když jsem k řadě X “přičuchl” poprvé, byla to láska na první cvak. Trochu se z toho stala závislost a nadšení ze mne doslova stříkalo. Prodal jsem předchozí sestavu jiné značky a pořídil X-T2 s objektivem 23/2. 

Zde jsem o svých prvních pocitech a přechodu na tuto značku napsal článek .

Mj. Téédvojku jsem před nedávnem prodal a těžce se mi pouštěla do světa..fňuk!!

Co se ale od té doby změnilo?? Jsem pořád tak nadšený, neuvažuju o změně? Nevyprchalo to?

Za tuto dobu jsem si mohl ochytat a zkusit skoro vše od FUJIFILMU – od malých kompaktů až po středoformáty s 55mm snímačem GFX100. Je to hlavně zásluhou spec.prodejny FUJIFOTO a celé komunity – pravidelné srazy, možnost půjčovny, prezentace novinek.

Aktuálně fotím na těla X-T3, X-H1 kde využívám IBIS – nižší ISO při horších světelných podmínkách a možnost udržet foťak v ruce na dlouhém čase mi přináší trochu více svobody, kompenzaci handicapu a taky dávku kreativity.

A pak denně u sebe nosím X100F, který miluju a neustále tvrdím, že je to nej foťák všech dob. A až jednou nebudu dělat zakázky, nechám si jen “Fko” a bude mi krásně. Jestli bych měl nominovat foťák roku, bude to právě X100F. Ne nadarmo se mu říká Leica pro chudé.

Z objektivů v mé brašně najdete 16/1.4, 35/1.4, 56/1.2 a skvělý 90/2. Každý z těchto pevných objektivů má své kouzlo a využívám všechny. Některý je pomalejší, některý rychlejší – dost záleží na tom jaké používáte tělo a fw. Ale všechny mají perfektní výstup a jsem s nimi mooc spokojený.  Delší zoomy nepoužívám hlavně proto, že tu váhu prostě neudržím. Proto fotím na pevné objektivy.

Trochu pošilhávám po širokém ohnisku na architekturu, krajiny atp. Možná nějaký manuál (7Artisan, Samyang, Laowa) či XF 10-24/4. 

Měl jsem možnost si zapůjčit z Fujifoto.cz monstrózní XF 8-16/2.8 a to bylo panečku!  Opravdu pro fanšmekry, kteří ohnisko využijí. 

Toto sklo bych asi neuživil, ale je skvělé! 

Ale abych se dostal k jádru… s technikou fotím převážně reportáže – někdy v dost špatných světel. podmínkách – ACADEMIA FILM OLOMOUC atp., portréty, rodinné foto a občas i svatbu. Se svatbou jsem dost opatrný. Ne kvůli tomu, že by to fujina nedala..ale kvůli handicapu a zhoršenému pohybu. 

A jak jsem teda spokojený? 

Z 90% jsem vždy s výstupem spokojený – zbylých 10% jsou mé foto rezervy nebo vliv okolí, prostředí a podmínek. Myšleno tak, že “kde nic není, ani smrt nebere.”

APSC VS FF

V prvé řadě nečekejte technické rozbory, srovnávání ostření, hloubky ostrosti apod. . Tohle já nechci – na internetu naleznete xy recenzí a srovnání. Proč to ale celé píšu…

V mém “okolí” a FUJI komunitě pár lidí přešlo na Sony.. kvůli jeho vlastnostem a FF čipu. Je FF o tolik lepší a máte automaticky jistotu nejlepších fotek? 

Na tohle se těžko odpovídá a zkusím to vzít po svém. Jak to cítím osobně. Bezzrcadlové FF foťáky mají jistě něco do sebe. Aktuálně v poměru cena/výkon je v tomto segmentu na vrcholu Sony – a to je fakt! To říkám zcela upřímně a třeba k němu taky “dospěju”. Kdo ví….

Svatby, krajiny, fashion – zde věřím, že FF opravdu fotografové využijí, “potřebují” vlastnosti FF a nebo třeba přešli z DSLR FF a APSC se bojí. 

APSC čip má jistě své rezervy.. o tom, žádná! Pokud vaše portfolio tvoří fotky zejména na sociálních sítích, pak je to vlastně úplně fuk. Protože pokud fotky nezvětšíte, téměř nepoznáte rozdíl mezi APSC/FF či středoformátem. A to nemluvím o oku veřejnosti.

 Druhou věcí je také šikovnost fotografa… Takový Vojta Hurych je uznáváný svatební/reportážní fotograf, Michael Hanke fotí na stařičkou X100 a nedávno získal cenu Czech Press… Mrkněte na Jirku Růžka a jeho uglamour! Je to prostě o emocích, které do fotek dostanete a velikost snímače vám v tom moc nepomůže. 

Ano, pokrok jde dopředu… Za rok může být vše jinak, ale nemá smysl (za mne) se honit za parametry. Vždy to bude o tom, kdo foťak drží a co do fotky je schopen dostat. Někdy to může jít hůř, někdy snáz. Každý máme jiné priority. Ale je potřeba si uvědomit jednu věc – je mnoho skvělých fotografů, kteří fotí na staré DSLR či dokonce kinofilm a nemají stabilizaci, vysoké ISO,DR do vesmíru.. a přeci jen mají skvělé fotky.

Přešel bych?? 

O ostatní značky se zajímám. Je fajn mít přehled! Mám sen… jmenuje se Leica..Leica Q! Ale to nemá nic společného s tím, že budu lepším fotografem. Spíš bych to přirovnal k tomu,  jako když si pořídíte vysněné Porsche  nebo Triumph motorku.

Když bych měl znovu pořizovat výbavu, měl budget.. kam bych šel? Sony A7 III, Nikon Z7 nebo opět Fuji? Každý z těchto za mne top foťáků má své nesporné plusy a mínusy. 

Asi by mne bavilo si jeden půjčit, otestovat, hrát si s ním…Sony má opravdu nášlápnuto – je děsně kompaktní – možná až moc.. Ale když si na papír dám dohromady +- všech značek, FUJIFILM pro mne bude stále nej volbou. Hledáček, ergonomie, duše… Se smějete…ale ty jejich foťáky pro mne mají něco, co jiným prostě chybí. I za “cenu” APSC čipu je to prostě láska. Tohle prostě nevyčtete v parametrech… to se musí zažít! Nehledě na to, že v ČR je velmi silná a přátelská komunita, FUJIFOTO speciálka, X Gallery kavárna, kde probíhají srazy, workshopy, ale je zde i kvalitní foto tiskové studio FOTOSERVER

Toto vše jsou pro mne přidané hodnoty. I když pokrok nezastavíme, tak budu stále fujistou ze sekty X a budu doufat a těšit se, že FUJIFILM své konkurenty ještě pořádně překvapí.

Tomáš